Як налаштуватись на роботу та навчання після тривалих вихідних або життя після свят

Перший тиждень після свят — своєрідна репетиція робочих днів. Усі діляться враженнями, розповідають, як відзначили Новий рік та Різдво Христове, куштують цукерки з новорічних наборів та попивають  теплий чай.

Важко прокинутися вранці, бо режим сну збитий. Важко налаштуватися на роботу/навчання, бо понад тиждень за це всерйоз не бралися. Важко сидіти в класі чи перед монітором, бо лиш вчора ви ще відпочивали і не думали про справи.

Сьогодні ми спробуємо розібратися, чому так важко повернутися до праці, що робити із післясвятковою апатією та як відновитися після свят.

Звідки береться післясвяткова апатія?

 • Спочатку збільшується навантаження на роботі, ні на що не вистачає часу і сил.Далі йде приготування до зустрічі нового року: купівля подарунків, прикрашання житла, черги в супермаркетах і необхідність спілкуватися з родичами, яких ви, можливо, не дуже раді бачити.

  У перші ж дні нового року «святковий» настрій підсилюється надмірною кількістю їжі та алкоголю, «збитим» режимом сну і низкою зустрічей з друзями й родичами. (Багато зустрічей, багато спілкування, багато переживань і того, що ми називаємо святковим настроєм, приємними подіями — і  є цим психоемоційним навантаженням). 

  uОтже, коли святкові канікули добігають кінця, ми відчуваємо спустошення: улюблена робота не приносить задоволення, колеги дратують, а перші тижні сповнені нескінченною сірістю та зневірою.

 • На “вихідзі свят нам знадобиться приблизно один-два останні дні перед роботою. Ці дні можна заповнити такими справами: зробити прибирання вдома, сходити в магазин, купити продукти і приготувати їжу собі на завтра чи розпланувати собі на тиждень, щоб брати з собою здорові перекуси. Не намагайтеся одразу ж з головою зануритися в поточні справи і завантажити себе завданнями (хоча часто буває так, що після свят трапляються аврали). Підвищуйте навантаження поступово і не ставте перед собою недосяжних цілей в перші ж робочі дні.
 • Згадайте про режим харчування, особливо, якщо його сильно порушила святкова «дієта».Приділяйте необхідний час відпочинку і повноцінному сну. Здоровий сон сприяє виконанню новорічних обіцянок.

  Зазирніть у свої «внутрішні шафи», аби позбутися зайвого. Якщо ви маєте відчуття незавершеності, ніби ще не час братися до роботи і виходити зі стану кокона, подумайте, що вас стримує і не дає крокувати вперед. (Наприклад, невирішені питання, образи на когось, марні очікування, сподівання, які не здійснилися. )

  Проведіть ревізію виконаної роботи і незакінчених справ з минулого року. Це допоможе освіжити в пам’яті і структурувати завдання на майбутнє. Подумайте про те, за який новий цікавий проєкт ви могли б і хотіли би взятися. Почніть будувати плани на найближчий період.

 • Хочу зауважити — не варто боятися помилок та невдач. Що б ви не планували, пам’ятайте, що якісь завдання неминуче приречені на провал, але пам’ятайте, невдача — така ж частина процесу змін, і не варто її лякатися.Ніщо не виходить ідеально гладко. Тому краще заздалегідь спробуйте підготувати себе до того, що не завжди все буде йти за планом, і вирішити, що невдачі будуть не причиною зупинитися, а лише невеликою перепоною, яку з часом вдасться подолати.

  Головне — встигніть набратися сил, адже активний січеньдуже короткий місяць, зовсім скоро лютий (котрий ще коротший), а далівже й весна не за горами…

 • 5 кроків налаштування на роботу
 • Комфортне повернення до роботи та навчання. Поради психолога   Публікація підготовлена БОВСУНОВСЬКОЮ ТЕТЯНОЮ, практичною психологинею Житомирського міського ліцею №1 за матеріалами сайту:https://patriotdefence.org/brainteka/psycheya/zhittya-pislya-svyat-yak-vidnoviti-son-ta-povernutisya-do-robochogo-ritmu.-podkast.html

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *