Правда та міфи про Чорнобильську АЕС

Чомусь багато фейків чи точніше міфів стосується того, що Чорнобильська АЕС після вибуху не працювала або що що вона повністю занедбана зараз.
Що одне, що друге твердження – неправдиві.
Отож, давайте по порядку.
На Чорнобильській АЕС було чотири енергоблоки. Вибух трапився на 4-у енергоблоці, який був технічно «пов’язаний» з третім енергоблоком. Після аварії третій енергоблок зупинили через півтори години. Перші два енергоблоки залишилися у нормальному працездатному стані – їхню роботу зупинили 27 квітня 1986 року.
Проте, відновлення роботи трьох справних енергоблоків залишалося одним з найважливіших питань під час ліквідації наслідків аварії та проведення робіт з консервації четвертого енергоблока.
Фактично відбувалася дезактивація основних і допоміжних будівель та споруджень енергоблоків, устаткування, робочих місць персоналу, а також прилеглої території. Роботи з дезактивації на перших двох енергоблоках закінчили на початку третього кварталу 1986 року. Дезактиваційні роботи на третьому енергоблоці призвели до подальшого поліпшення радіаційної обстановки на дієвих енергоблоках. Наприклад, у липні 1987 року потужність дози опромінення в машинному залі третього енергоблока становила 7-50 мР/год. Для порівняння: потужність дози γ-випромінювання у забруднених приміщеннях першого і другого енергоблоків на 20 травня 1986 року складала 10-100 мР/год, машинного залу — 20-600 мР/год.
Після аварії у жовтні та листопаді 1986 року ввели в експлуатацію перший та другий енергоблоки. У грудні 1987 року ввели в експлуатацію третій енергоблок.
А тепер щодо роботи Чорнобильської АЕС. Дивіться: у доаварійний період – з 1977 по 1986 рр. – Чорнобильська АЕС виробила 150,2 млрд. кіловат-годин електроенергії. В період з 1986 по 2000 роки – 158,6 млрд кВт-годин електроенергії.
Остаточно Чорнобильська АЕС припинила виробництво електроенергії 15 грудня 2000 року. На момент закриття ЧАЕС там працювало 9000 людей.
Проте, це не означає, що після 2000 року там нічого не відбувається. На базі Чорнобильської АЕС у 2000 році створено Державне спеціалізоване підприємство (ДПС ЧАЕС). Зараз – станом на 1 січня 2021 року- там працює 2792 людини. Окрім того, є й інші працівники – поліцейські, пожежні, персонал Державного агентства з управління зоною відчуження та його підрозділів. Працюють вахтовим методом – по чотири дні на тиждень або ж по півмісяця однією вахтою. Частина з них – за словами гідів, десь півтори тисячі людей – на період «вахти» живе у м.Чорнобиль. У місті є офіційні будівлі, магазини, банкомат, поліція, пожежні, гуртожитки, кілька невеликих магазинчиків з усіма необхідними товарами, кафе. Тому, на відміну від Прип’яті, місто зовсім не мертве.
З 2009 року в Україні діє Загальнодержавна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему (https://bit.ly/3xhPAAB) До цього діяла інша – «Комплексна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС».
Наразі здійснюється план до 2064 року, який передбачає стан «бура пляма» – очищення майданчика та будівельних структур до рівня забруднення, який відповідає забрудненню території Зони відчуження, що оточує ЧАЕС.
В рамках Загальнодержавної програми є такі етапи:
1. Припинення експлуатації АЕС (підготовчий етап до зняття з експлуатації, тривав з 2000 по 2015 роки). Етап, під час якого вилучено ядерне паливо та переміщено його у сховище відпрацьованого ядерного палива, призначене для довгострокового зберігання.
2. Остаточне закриття та консервація реакторних установок (сучасний етап, з 2015 до орієнтовно 2028 року). Завданнями для цього етапу є:
• Приведення енергоблоків ЧАЕС до стану, який виключає можливість використання їх для виробництва електроенергії
• Звільнення енергоблоків від джерел іонізуючого випромінювання, що підлягають контролю
• Консервація реакторів і найбільш радіаційно забрудненого устаткування
3. Витримка реакторних установок протягом періоду, під час якого повинне відбутися природне зниження радіоактивного випромінювання до прийнятного рівня (орієнтовно до 2045 року)
4. Демонтаж реакторних установок. Етап, на якому буде проведено демонтаж устаткування та очищення майданчика з метою максимального зняття обмежень і регулюючого контролю (орієнтовно до 2064 року)
Дякуємо колегам із Artefact art-project за допомогу у підготовці матеріалу. Додаткову інформацію можна знайти на сайті ДСП Чорнобильська АЕС https://chnpp.gov.ua/ та у додатку Chornobyl App.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *