Підготовка до ЗНО. Поради психолога

Нас оточує неймовірна кількість інформації: у ліцеї, вдома, на вулиці, в Інтернеті. Як тут не забути про важливе? Особливо коли ти – одинадцятикласник, якому треба скласти ЗНО з трьох-чотирьох предметів і мати хороші оцінки в ліцеї. А ще й потрібен час для розваг, чи не так?

Не дивно, що в багатьох із нас усе вивчене вилітає з голови зі швидкістю звуку. Але ж це страшенно неефективно! Потім доведеться повторювати і знову витрачати зусилля, які можна застосувати з більшою користю, на вже пройдений матеріал.

Сьогодні ми пропонуємо наші поради для навчання, що допоможуть зекономити час і запам’ятати гори інформації, які звалилися на плечі старшокласника (чи студента), надовго й без зайвих зусиль.

 

  1. Повторюйте відразу

Після кожного уроку поміркуйте 1-2 хвилини про те, що вам щойно розповіли. Повторіть основні пунктитеми без зошита чи конспекту. Подумайте: «Сьогодні я вивчив(ла) про…» – і згадайте усе, що ви дізналися на занятті.

Наприклад, перерахуйте всіх героїв повісті “Земля” з коротенькою характеристикоюа потім розгорніть зошит і перегляньте, чи ви нікого не забули. Ця коротенька вправа зекономить вам багато часу, адже повторена інформація на довше залишиться в мозку.

Подумайте: «Сьогодні я вивчив(ла) про…» – і згадайте усе, що ви дізналися протягом заняття.

2Читайте ефективно

Перед тим, як уважно читати параграф, прогляньте всі його пункти, підзаголовки тощо. Також роздивіться схеми, таблиці й малюнки. Далі прочитайте вступ і висновок з теми, а також зверніть увагу на запитання після тексту.

І лише потім починайте готуватися традиційним способом: читати з початку й до кінця. А після опрацювання кожної сторінки зупиніться і згадайте, про що ви дізналися.

Також намагайтеся подумки «конспектувати» кожен пункт параграфа після його вивчення.

  1. Користуйтеся індексовими картками

Візьміть картон або цупкий папір і поріжте його на маленькі картки. З одного баку напишіть термін, поняття, іноземне слово чи будь-яку інформацію, яку ви намагаєтеся запам’ятати, а з іншого дайте цьому визначення. Беріть кожну картку і намагайтеся згадати те, що написано зі зворотного боку, а потім перегортайте і читайте правильний варіант. Не намагайтеся повторити те, що вже проглянули один раз за сеанс.

Така вправа триває лише 10-15 хвилин, але її варто виконувати щодня. Найкраще розподілити картки за кількома категоріями. Ті, що ви лише починаєте вивчати, потрібно повторювати щоразу. Ту інформацію, з якою ви вже знайомі, – двічі на тиждень. Пізніше інтервал можна зменшити до одного разу на тиждень, а потім – на місяць.

Таким чином, ви матимете 4 види карток, які повторюєте з різною частотністю. Проте кожну частинку інформації треба пригадувати хоча б раз на місяць.

А для того, щоб стати справжніми профі в цій техніці, спробуйте перетасувати картки між собою з різних тем і навіть предметів. Цікаво, чи зможете ви водночас думати про математику, українську мову, історію, хімію та біологію?

Індексові картки – шлях до ефективного навчання

4.НЕ зубріть

Коли запам’ятовуєте якесь правило, вірш чи формулу, не намагайтеся його зазубрити, адже ви його забудете, щойно напишете контрольну. Спробуйте замислитися над тим, що вивчаєте. Уявіть собі вірш. Наприклад, як шелестить липа і спить кохана, а ви повинні прийти й розбудити її. Можете навіть намалювати це на одному або кількох аркушах паперу й повісити на видному місці.

Якщо намагаєтесь навчитись визначати віршовий розмір вірша, спробуйте використовувати не банальні тексти, а пісні, які вам подобаються.

Якщо вчите формулу, подумайте, як це насправді відбувається і що ховається за значками й буквами. Наприклад, ви запам’ятовуєте другий закон Ньютона. Це F = m * a. Але що це все означає? F – це force, тобто «сила» англійською, m – mass (маса), a – acceleration (прискорення). Заразом й англійську повторимо

Врешті, коли подумати, це дуже зрозуміло. У тіла є маса, що впливає на силу, яку докладаєш для того, щоб воно рухалось, і прискорення, тобто збільшення швидкості, від якого сила теж залежить. Якщо помножимо ці два показники, отримаємо потрібний результат.

Шукайте реальне втілення законів, правил і формул. Таке навчання буде значно ефективнішим.

 

  1. Читайте заздалегідь

Ознайомтеся з темою до того, як у вас буде про неї урок. Прочитайте параграф, прогляньте основні правила. Це важливо, адже тоді на занятті ви сприйматимете інформацію краще й запам’ятаєте її на довше. Уявіть, якими розумними ви почуватиметеся в школі, багато чого прочитавши самотужки! Така система вимагає великої сили волі, але ми віримо, що вам усе до снаги

  1. Практикуйте навички

Обов’язково зробіть кілька завдань за щойно вивченим матеріалом. Тільки так ви можете закріпити знання. Зробіть кілька тестів, дайте відповіді на запитання після параграфа, вирішіть дві чи три задачі або хоча б просто перекажіть текст. Усе це допоможе засвоїти найважливішу інформацію. 

  1. Пояснюйте іншим

Спробуйте розповісти інформацію, яку щойно сприйняли, комусь, хто її ще не знає. Наприклад, друзям, які ще не вивчили тему, батькам чи родичам. Заведіть свій блог з якогось предмету і викладайте туди ваше розуміння шкільного матеріалу.

Коли ви намагаєтеся щось пояснити, самі починаєте краще орієнтуватися в темі й усвідомлювати всі зв’язки, процеси та визначення. Взагалі, ми вважаємо, що навчання з кимось має силу-силенну переваг.

  1. Займайтеся спортом

Кілька разів на тиждень ходіть до спортзалу, бігайте біля дому, ходіть на вуличні тренажери чи просто виконуйте щоденну зарядку. Фізичне навантаження активізує мозкову діяльність, і ви легше зможете зосередитися на виконанні необхідних завдань.

Спорт покращує активність мозку

«Учітеся, читайте. І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь», – як писав Тарас Шевченко (пам’ятаєте, з якого твору ця цитата?). Сподіваємося, наші поради для навчання допоможуть вам організувати процес якнайкраще.

Розвивайтеся! Успіхів у всьому 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *